Kanárské ostrovy v detailech

Zobrazit

Fuerteventura

Fuerteventura – Střediska

Podrobné informace o střediscích v oblasti Fuerteventura

 OK

Centrum zájezdů

Přehled zájezdů, rezervace, akce CK

Vybrat zájezd »

Poslední fotogalerie

Poslední příspěvky ve fóru

Přejít do diskusního fóra

Ostrov Fuerteventura

Nekonečné písečné pláže Fuerteventury - tentokrát u letoviska Corralejo

Nekonečné široké pláže
Fuerteventury u letoviska Corralejo

Ostrov nekonečných pláží, blankytných moří, horkého slunce a dokonalé prázdninové relaxace. To je Fuerteventura, která každoročně přitahuje obrovské množství turistů. Láká je především na své překrásné pobřeží pokryté zlatavým či bílým pískem a omývané křišťálově čistými vodami Atlantského oceánu. Skoro by se dalo říci, že Fuerteventura je jakousi oázou Atlantiku. Právě v tomto malém ráji na zemi se dá zapomenout na každodenní starosti a oddávat se vysněnému odpočinku v záři teplých slunečních paprsků.

 

Geografie, příroda a počasí  ostrova Fuerteventura

Poloha ostrova Fuerteventura

Fuerteventura leží společně s ostrovem Lanzarote nejvýchodněji ze všech sedmi Kanárských ostrovů a co do velikosti je druhým největším, hned po Tenerife.

Fuerteventura: počasí a klimatické podmínky

Na některých místech Fuerteventury jsou vesničky zelené a obklopené palmami

Krásné vnitrozemí Fuerteventury
Autor: elsa11

Stejně jako ostatní Kanárské ostrovy, i Fuerteventura je výsledkem sopečného běsnění vulkánů před desítkami milionů let. Ty zformovaly krajinu bohatou jak na kopce, tak nížiny. Je však nutno říci, že ostrov často bojuje s nedostatkem vody, neboť jde o nejsušší oblast kanárského souostroví. Na to je třeba myslet i při návštěvě ostrova a zajistit si dostatek balené pitné vody. Nicméně právě skutečnost, že Fuerteventura je suchým ostrovem, pravděpodobně díky nevelké vzdálenosti od afrického Maroka (cca 100 km), je nejteplejším místem Kanárských ostrovů, takže zima vám tu rozhodně nebude, a to v žádné části roku. Přestože se však může pochlubit nejvyššími teplotami, nepanují tu přílišná nebo extrémní vedra; rtuť teploměru se většinou drží mezi příjemnými 20 až 25 stupni Celsia. Vzduch je totiž příznivě ovlivňován vlahým vánkem ze severu a severozápadu, který jej mírně ochlazuje. Podrobné informace můžete najít na stránce Fuerteventura - počasí.

Příroda na Fuerteventuře

Na vegetaci není ostrov příliš bohatý. V dovolenkových resortech se samozřejmě setkáte s pěkně upravenými křovinami, palmami a zahrádkami se spoustou květin a udržovaných keřů, dále do vnitrozemí už je ale zeleně spíše poskrovnu. I tak má tato krajina své nezaměnitelné kouzlo s nádechem exotiky.

Hornaté a pouštní vnitrozemí

Dechberoucí vnitrozemí se sopečnými
horami a palninami. Autor: elisa11

I když většina rekreantů míří na ostrov především za sluněním na plážích a koupáním v moři, bezpochyby nejde o jedinou atrakci, kterou může Fuerteventura nabídnout. Zastoupeny jsou tu totiž různorodé krajinné celky, které jsou jednak příjemným zpestřením pobytu a jednak poskytují možnosti dalšího vyžití v době dovolené. A tak se můžete setkat, tedy samozřejmě vedle již zmíněných pláží a krásných scenérií s mořskou hladinou v pozadí, také s načervenalými vyprahlými stepmi, pláněmi, pouštními dunami, špičatými kopci a skalami.

Fuerteventura a pláže

Nádherná písečná pláž u letoviska Corralejo na severozápadě Fuerteventury

Pláž u letoviska Corralejo
Autor: palestrina55

Pláže na ostrově Fuerteventura jsou údajně ty nejkrásnější na celých Kanárských ostrovech. Jsou totiž z většiny pokryty bílým nebo zlatavým měkkým pískem, který utváří pásy při pobřeží, dlouhé až několik kilometrů, jež doslova lákají k letnímu lenošení a opalování. Ve večerních a ranních hodinách, kdy nejsou tolik zaplněny dovolenkáři, se pak stávají místem romantických procházek a nostalgických výhledů na východ či západ slunce. Není proto divu, že mnohokrát již posloužily a stále slouží jako dokonalá kulisa filmařů a fotografů k vytváření reklam, módních fotografií, plakátů a kalendářů.

 

Pláží je na ostrově Fuerteventura přes neuvěřitelných 150. Je tedy skutečně z čeho vybírat. Ve většině přímořských turistických center najdou vhodné podmínky hlavně rodiny s dětmi, které hledají především bezpečí pro své nejmenší. Vstup do vody je tu totiž jen mírně svažitý, a tak nepředstavuje žádné nebezpečí při dětských vodních hrátkách, případně poslouží i neplavcům či těm méně zkušeným. Díky vhodným povětrnostním podmínkám nezůstanou však ochuzeni ani příznivci vodního sportu všeho druhu. Nejoblíbenější je windsurfing. Důkazem je fakt, že se zde každoročně koná srpnové mistrovství světa v tomto odvětví. Ti, kteří jej ještě nevyzkoušeli, nemusí truchlit. K dispozici je řada půjčoven i instruktoři, takže novým adrenalinovým zážitkům nestojí absolutně nic v cestě. O své rozhodně nepřijdou ti, kterým i sporé oblečení v podobě plavek či bikin připadá v tak nádherném a uvolněném místě příliš, tedy nudisté. Naopak ti, kteří více tíhnou k loveckým aktivitám, mohou své touhy uspokojit ve zdejších vodách a zarybařit si. A těm, kterým se příčí pomyšlení na rybí utrpení, nelze než doporučit alespoň zhlédnutí podmořských krás při potápění. 

Pláž a zeleň u letoviska Jandia

Krásné okolí i písečné pláže u Jandía.
Autor: elsa11

Voda je charakteristická svou azurovou barvou a její teplota bývá velmi příznivá – kolem cca 20 - 22 stupňů Celsia, a to po většinu roku!

Nejpopulárnější oblastí celého ostrova, tedy alespoň pokud jde o pláže, je bezesporu poloostrov a letovisko Jandía, který vybíhá do moře na jihu Fuerteventury a formuje ostrov do tvaru ryby. Jak příznačné. Vždyť rybolov patří ke Kanárským ostrovům zcela neodmyslitelně, je součástí obživy zdejších obyvatel, ale předně zásobuje restaurace čerstvými dary moře, ze kterých pak místní kuchaři připravují výtečné pokrmy pro mlsné jazýčky rekreantů. Kromě rybolovu a všudypřítomného turistického ruchu se obyvatelé, kterých na druhém největším ostrově souostroví paradoxně není mnoho, věnují také zemědělství, zejména chovu koz, z jejichž mléka pak vyrábějí výborný sýr, zdejší specialitu.

Šikoá písečná pláž u Morro Jable

Pláž u Morro Jable. Autor: elsa11

Ale abychom se vrátili k plážím, které jsou alfou a omegou dovolené na ostrově Fuerteventura... Jak již bylo řečeno, nejvýznamnější plážovou oblastí je poloostrov Jandía. Právě tady najdeme největší letní letovisko Morro Jable, kvalitně vybavené středisko s možností nákupů a stravování a především příjemnými plážemi. Na stejném poloostrůvku si přijdou na své vyznavači sportů, které spojují vítr a mořské vlny v jeden z nejoblíbenějších vodních aktivit – windsurfing. Ten je pěstován hlavně na Sotavento, která je díky pravidelnému větru k tomuto zcela ideální. Navíc pláž je tu skutečně obrovská – dlouhá několik kilometrů a široká až několik set metrů dle hladiny vody.

 

Hlavní město ostrova Fuerteventura

Neustále se rozvíjející hlavní město ostrova Fuerteventura nese velmi poetické jméno – Přístav růží neboli Puerto del Rosario (dříve se však jmenovalo Přístav koz – Puerto de Cabras). Podrobnosti najdete na stránce Puerto del Rosario.

Jaká místa na Fuerteventura dále navštívit?

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že byla Fuertventura stvořena jen pro polehávání na pláži, slastné nicnedělání a občasné osvěžení v mořských vlnách, není tomu zdaleka tak. Krom zmíněných aktivit má toho v nabídce mnohem více. Jako tipy můžete zkusit například:

Větrné mlýny

Po celé Fuerteventuře se dochovalo na téměř čtyři desítky pěkných větrných mlýnů, tradičních to ostrovních staveb. Jejich vznik umožnily především výborné povětrnostní podmínky a byly určeny k výrobě speciální mouky z pražených obilovin a kukuřice zvané gofio, která je dodnes součástí zdejší kuchyně. Při svých procházkách krajinou nějaký ten mlýn určitě potkáte, viz napříkklad mlýn Molino de Antigua

Větrné mlýny jsou na Fuerteventuře velmi populární

Větrné mlýny na Fuerteventuře

Vesničky a městečka

A pokud se vydáte na túru po ostrově, nenechte si ujít tradiční přímořské vesničky (velice zajímavá je například Tefia), které jsou tolik typické svou malebnou architekturou, kostelíky a pozůstatky historických staveb a jejichž obyvatelé se rádi pochlubí svým lidovým uměním pletení košíků či výroby keramiky přímo před vašimi zraky.

Jedním z nejzajímavějších měst je původní metropole ostrova Betancuria. Leží ve střední části území a jeho kořeny sahají až do 15. století. Procházka jeho uličkami je malým výletem do historie. Nechybí tu ani malé archeologické muzeum, restaurace nebo pěkný bílý kostelík ze 17. století.

Příroda a národní parky

I když zdejší příroda vypadá v některých místech poněkud nehostinně, nenechte se mýlit. Na ostrově Fuerteventura totiž najdete 13 chráněných přírodních rezervací. Můžete tam na vlastní oči spatřit například známou léčivou rostlinu Aloe vera v jejím přirozeném prostředí, ze zvířectva pak hlavně různé druhy ptactva a rozkošné veverky, které se nechají ochotně krmit turisty, podobně jako ty, které známe z našich Františkových Lázní.

Vrak lodi American Star u pobřeží ostrova Fuerteventura

Vrak lodi American Star

 

Aquapark

Zejména děti budou doslova nadšené z vodních hrátek, které nabízejí v aquaparku Baku Fuerteventura nedaleko letoviska Corralejo, ale jistě se jim zalíbí také safari nebo zoologická zahrada. Naopak hlavně dospělé příznivce golfu potěší skvělé podmínky a hřiště určené k tomuto zelenému sportu.

Plavba ponorkou

Pokud toužíte po dobrodružství a trochu netradiční podívané, vydejte se na plavbu v pravé ponorce. Pro podrobnosti se podívejte na stránku plavba ponorkou Subcat Submarine Fuerteventura

Vrak American Star

Neméně zajímavou raritkou ostrova Fuerteventura je vrak americké lodi American Star.

Zoologická a botanická zahrada

Ano, Fuerteventura má i zoologickou zahradu. V areálu je pak i zahrada botanická. Základní info je na stránce Zoo La Lajita

Kde přesne Fuerteventura leží?

Ostrov Fuerteventura najdete asi jen 100 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky proti břehům Maroka. Je Africe nejblíže z celého souostroví. Zeměpisná šířka (N28.35) je přibližně stejná, jako má známé letovisko Sharm El Sheik v oblíbené dovolenkové destinaci Egypt.

Tipy na hotely v oblasti Fuerteventura

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány v oblasti Fuerteventura. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce Seznam hotelů a ubytování v oblasti Fuerteventura.

Oasis Papagayo

Oasis Papagayo ***

Celý komplex Oasis Papagayo  má celkem 381 apartmánů. Najdete zde recepci, směnárnu, možnost internetového připojení, 2 restaurace, 3 bary, půjčovnu automobilů a motorek, obchod, masáže. V zahradě jsou 2 bazény se slanou vodou (jeden je v zimních měsících vyhřívaný), 1 se sladkou vodou, dětský bazén, jacuzzi a 3 dětská hřiště. Kvalifikovaní animátoři připravují pro děti celodenní zábavné a sportovní programy. Hotel se nachází na Fuerteventura v letovisku Corralejo.

Galera Beach

Galera Beach ***

Hotel Galera Beach nacházející se v severní části ostrova Fuerteventura, v letovisku Corralejo je ideální volbou pro klienty, kteří upřednostňují pobyt v apartmánech nebo vilkách navozujících domácí atmosféru s možností vlastního stravování.

 

Club Caleta Dorada

Club Caleta Dorada ***

Moderní komplex Club Caleta Dorada má celkem 295 bungalovů (270 s jednou ložnicí, 25 se dvěma ložnicemi) rozdělených do tří sekcí. Všechny bungalovy jsou rozmístěny v prostorné hotelové zahradě. V areálu je recepce, restaurace, několik barů, noční klub, parkoviště, možnost internetového připojení, sauna a jacuzzi. V zahradě je centrální bazén, oddělený bazén pro děti, sluneční terasa s lehátky a slunečníky, jacuzzi, bar, dětské hřiště a malý vodní park. Bungalovy se nachází na Fuerteventura v Caleta de Fuste.

H10 Sentido Playa Esmeralda

H10 Sentido Playa Esmeralda ****

Hotel H10 Sentido Playa Esmeralda leží na jihu ostrova Fuerteventura v klidné části rekreační oblasti Costa Calma. Hotel H10 Sentido Playa Esmeralda je moderní hotel, který má celkem 333 pokojů. Hotelmá přímý vstup na pláž Playa Esmeralda se světlým jemným pískem (oceněna vlajkou EU).  

 

Castillo Playa

Castillo Playa **

Jednoduše zařízený bungalov má samostatnou dvoulůžkovou ložnici, obývací pokoj s kuchyňským koutem (základní vybavení), televizi se satelitními programy (za poplatek), telefon a trezor a koupelnu s WC. Každý bungalov má samostatnou terasu. Maximální obsazenost – 2 dospělé osoby a 1 dítě. Bungalov se nachází na Fuerteventura v Caleta de Fuste.