Kanárské ostrovy v detailech

Zobrazit

Lanzarote

O Lanzarote    –    Pláže    –    Tipy na výlety    –    Vybavenost    –    Hlavní město Lanzarote

Lanzarote – Střediska

Podrobné informace o střediscích v oblasti Lanzarote

 OK

Centrum zájezdů

Přehled zájezdů, rezervace, akce CK

Vybrat zájezd »

Poslední fotogalerie

Poslední příspěvky ve fóru

Přejít do diskusního fóra

Ostrov Lanzarote

Obrázek pláže u Playa Blanca na Lanzarote
Pláže u letoviska Playa Blanca
Autor Robby van Moor

Ostrov Lanzarote, vzdálený jen sto kilometrů od horké Afriky, je fascinující ukázkou toho, jak mocná dokáže být matka příroda. Vznikl totiž díky bouřlivé sopečné činnosti, jejíž stopy jsou na ostrově patrné dodnes a dávají mu tak jedinečnou, téměř až mystickou tvář. Někteří starousedlíci se dokonce domnívají, že je pozůstatkem ztraceného kontinentu, bájné Atlantidy (zajímavé - například Řekové se domnívají, že pozůstatkem Atlantidy je ostrov Santorini). Ničivé, avšak současně tvořivé erupce (především v 18. století) stvořily z Lanzarote místo s dramaticky vyhlížející krajinou, která svou unikátností dodnes láká nejen turisty z celého světa, ale také hollywoodské filmaře, kteří tu natáčeli například některé z nejznámějších scén Planety opic

Národní park Timanfaya
Unikátní národní park Timanfaya

Lanzarote však není pouze ostrovem vulkánů a kráterů, kterých tu dodnes můžete najít okolo čtyř set. Tradiční vesničky svou zářivostí a veselostí ostře kontrastují s tmavou vulkanickou půdou, jejíž úrodnost je překvapivě vysoká. Pěstitelé vinné révy a rajčat, rybáři a ostatní lidé zdobí své běloskvoucí domky pestrými barvami, nejčastěji zelenou, symbolizující bujnou vegetaci, modrou, symbolizující moře, a hnědou, vzdávající hold štědré půdě.

Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a ochotní. Domluvíte se s nimi nejen španělsky, ale často také anglicky. Je však třeba oplácet jim jejich laskavost stejnou vstřícností a dodržovat pravidla, jako například v jižních krajích známé zahalování ramen a nohou při vstupu do kostelů.

Ačkoli byl rozvoj cestovního ruchu na Lanzarote v posledních desetiletích poměrně čilý, není třeba obávat se zástupů turistů, megalomanských hotelů a přehnané komerce obecně.

Lanzarote - krásné a zelené vnitrozemí
Nádherné vnitrozemské vesničky

Většina resortů vznikla z malých rybářských vesniček, které si dodnes zachovaly svůj tradiční charakter. Velký dík za to patří architektovi Césaru Manriquovi, jenž zde zanechal mnoho svých nesmazatelných stop a zasadil se o udržení přirozeného a živého rázu krajiny a obydlených oblastí. Jistě také proto si ostrova Lanzarote všimla světová organizace UNESCO a prohlásila ho celý za jedinečnou biosférickou rezervaci.

 

Pláže u Lanzarote

Pláž u letoviska Costa Teguise
Pláž u letoviska Costa Teguise
Autor: Kevglobal

Velikou výhodou Kanárských ostrovů obecně je celoroční příznivé počasí. Srážky jsou zde totiž minimální a teploty v létě vystupují k třicítce, v zimě se pak pohybují od dvaceti do pětadvaceti stupňů. Dokonce i teplota vody je v zimě příjemná, obvykle neklesá pod dvacítku. Viz stránka Lanzarote – počasí.

Na Lanzarote je celkem okolo 90 pláží, je tedy z čeho vybírat. Písek je jak tmavší, vulkanický, tak klasický bílozlatý (například na Playa Blanca nebo Papagayo). Vstupy do křišťálově čisté vody jsou pozvolné, proto vyhovují i rodinám s velmi malými dětmi, které se tak mohou věnovat svým hrám v písku a cachtání na bezpečné mělčině. Pro dospělé, ale přesto stále hravé návštěvníky je tu připravena pestrá nabídka vodních sportů, jako je potápění nebo surfování.

 

Nádherná pláž Playa Blanca
Pláž Playa Blanca

Lanzarote - turistická vybavenost

Území Lanzarote je – stejně jako ostatní části Kanárských ostrovů – nositelem tolik oblíbeného označení „duty-free“. Můžete zde proto využívat veškerých výhod bezcelní zóny. K dostání jsou například levné cigarety, alkohol, parfémy, na některých místech i značkové oblečení od známých návrhářů. Samozřejmostí jsou malé obchůdky se suvenýry a trhy s výrobky místních řemeslníků a umělců.

Obchody mají většinou otevřeno od osmi hodin ráno do devíti večer, musíte však počítat s neodmyslitelnou „polední“ siestou, která obvykle začíná kolem jedné hodiny a končí kolem čtvrté. Za většími nákupy se můžete vypravit do větších nákupních center, například do Puerto del Carmen.

Národním jídlem Lanzarote je naložený králík. Ten sem byl kdysi dovezen z Evropy a dnes je nejpočetnějším živočišným druhem na ostrově. Restaurace dále nabízejí celou škálu originálních regionálních jídel (která sdílí některé rysy s jídly jihošpanělskými) a obvyklé pokrmy mezinárodní kuchyně. Návštěvníci si jistě oblíbí posezení v příjemných rodinných barech a restauracích s živou hudbou.

 

Lanzarote a okolí - výlety do přírody

Unikátní pláž Charco de los Clicos
Unikátní pláž Charco de los Clicos

Největším lákadlem pro dobrodruhy a milovníky přírody je na Lanzarote národní park Timanfaya, rozkládající se na 200 km2. Přestože není z bezpečnostních důvodů dovoleno procházet jím na vlastní pěst, o fascinující zážitky nepřijdete. Zkušení průvodci znají park jako své boty a pomohou vám dostat se nejlepšími cestami k nejzajímavějším místům. Kdo se nebojí, může tyto cesty projet na exotickém velbloudovi, z jehož hřbetu je park k vidění ze zcela nové perspektivy. A že je toho k vidění opravdu hodně: exotické rostliny, lišejníky, vavříny, sukulenty, dračince, datlové palmy, fíkovníky, kaktusy. To vše pod ochranou majestátních Montanas del Fuego, ohnivých hor. Výsledky nespoutané přírodní tvořivosti si můžete prohlédnout téměř na každém kroku, například u sopky Monte Corona, kde divoké erupce v dávných dobách zanechaly ohromující lávové útvary.


Krásně nasvícené Jeskyně Los Verdes

Zcela opačné účinky měla sopečná činnost v Jameos del Aqua, kde vyhloubila labyrint vulkanických jeskyní. Architekt César Manrique, vždy plný výtečných nápadů, tu zbudoval restauraci, zahradu tropických rostlin, auditorium a muzeum vulkanické činnosti. Nynější obyvatelé ostrova stále využívají těchto krásných prostor a pořádají v nich večery plné zábavy, tance a živé hudby. Neméně krásné jsou také jeskyně Los Verdes, jejichž návštěvu by si žádný z dobrodruhů neměl nechat ujít. Nečekaný gurmánský zážitek vás čeká v restauraci El Diabolo, taktéž díle Césara Manriqua. Ta je obvykle s nadšením vítanou zastávkou při výletech po národním parku. Můžete si tam nechat opéci výtečné maso na sopečném grilu, jehož teplota dosahuje až 3 000 stupňů Celsia.

Koho omrzí pěší výlety i projížďky na velbloudech, ten si může dopřát také trochu adrenalinové zábavy a obletět celý ostrov vrtulníkem, ze kterého uvidí nejen Lanzarote, ale také přilehlé ostrůvky Chinijo Archipelago nebo Isla Graciosa, nejmenší z osídlených ostrovů.

 

Hlavní město Lanzarote a další zajímavá místa

Přístav a pohled na městečko Arrecife
Hlavní město Arrecife.
Autor: Kevglobal

Hlavním městem Lanzarote je Arrecife, moderní a rozrůstající se přístav. Pravé kouzlo a ducha Lanzarote si však zachovalo spíše Teguise, romantické město křivolakých uliček a krásných náměstí, které bylo centrem ostrova za starých časů. Od těch dob jako by se vůbec nic nezměnilo. Teguise nehyzdí jediná vysoká budova ani hotel, nenajdete tu ani křiklavé billboardy a další rušivé prvky moderní, přetechnizované civilizace. Oko romantika potěší malebné dlážděné ulice, dřevěné balkony obsypané květinami nebo tajemná archeologická naleziště. Milovníci umění mohou navštívit zdejší muzea a galerie nebo se nechat strhnout vírem tance a pestrobarevných kostýmů při pouličních karnevalech a fiestách. Na ostrově dále čeká ještě další skvost ze světa umění – rodný dům Césara Manriqua, který sám navrhoval. Ten se po umělcově smrti změnil v muzeum, jehož expozice se hravě vyrovná mnohým světovým galeriím. Najdete tam například obrazy Pabla Picassa a Juana Miróa.

Velikou výhodou ostrova Lanzarote je celkově mnohem větší klid a pohodovější způsob života, než jaký panuje na některých jiných ostrovech, třeba na Tenerife nebo ostrově Fuerteventura. Turisté tu prožívají dny plné zábavy, aniž by museli trávit většinu času na pláži nebo v barech a diskotékách. Komu se však přeci jen zasteskne po živější společnosti, ten přesto nalezne dostatek barů, restaurací s živou hudbou a nočních klubů. Pro děti je připraven akvapark v letovisku Costa Teguise, park Rancho Texas s cvičenými papoušky a dalšími zvířaty nebo unikátní podmořské safari, jedno z pěti na celém světě.

 

Zeměpisná poloha Lanzarote

Lanzarote najdeme necelých 130 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky, přímo proti je Maroko. Zeměpisná šířka (N29) je zhruba stejná, jako má například Egypt.

Tipy na hotely v oblasti Lanzarote

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány v oblasti Lanzarote. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce Seznam hotelů a ubytování v oblasti Lanzarote.

Riu Olivina Coral

Riu Olivina Coral ***

Apatmány a studia Riu Olivina Coral leží na východním pobřeží Lanzarote, 8 km od letiště,  v letovisku Playa de los Pocillos. V zahradě jsou 3 bazény se slanou vodou a 1 bazén sladkovodní (jeden v zimních měsících vyhřívaný) s oddělenou částí pro děti, sluneční terasy, lehátka a slunečníky. Hotel Riu Olivina Coral zajišťuje 6x týdně animační programy hlavně pro děti (4 - 12 let), večerní představení nebo živou hudbu pro dospělé.

Flora

Flora **

Komplex apartmánů Flora se nachzází na jihovýchodním pobřeží v oblíbeném letovisku Puerto del Carmen, asi 10 km od letiště. V centrální zahradě jsou 2 bazény (pro dospělé a pro děti), sluneční terasa s lehátky, bar u bazénu a dětský klub. Hotel připravuje pro děti i dospělé široký program zábavy.

HD Beach Resort

HD Beach Resort ****

Hotel HD Beach Resort nacházející se ve východní části ostrova Lanzarote, 16 km od letiště, v turistické oblasti Costa Teguise je ideální volbou pro klienty všech věkových kategorií. V hotelu je pamatováno i na klienty s pohybovým omezením. Příjemným zpestřením je možnost využití služeb hotelových lázní.

 

Be Live Lanzarote Resort

Be Live Lanzarote Resort ****

Nově zrekonstruovaný čtyřhvězdičkový hotel Be Live Lanzarote Resort se nachází na ostrově Lanzarote, v turistické oblasti Costa Tequise. Hotel je vhodný při širokou škálu klientů, kteří vyhledávají pobyty s nabídkou welness procedur a se zábavou pro celou rodinu, včetně programů pro děti.

 

Hotetur Lanzarote Bay

Hotetur Lanzarote Bay ****

Hotetur Lanzarote Bay se nachází na východním pobřeží ostrova Lanzarote v městečku Costa Teguise, 7 km od hlavního města Arrecife, 15 km od letiště. Do národního parku Timanfaya je to necelých 39 km. V hotelové zahradě jsou celkem dva bazény - jeden pro dospělé a jeden pro děti, sluneční terasa s barem, lehátka se slunečníky, dětský klub a dětský park. Zkušený tým animátorů připravuje denní a večerní animační programy. K celkové relaxaci je možné využít i SPA (jacuzzi, sauna, turecká lázeň, ledový bazén, sprcha Vichy a prostor pro odpočinek)