Příroda a geografie

Odhadovaná doba čtení: 2 min.

Geografie a příroda Kanárských ostrovů

Kde se Kanárské ostrovy nacházejí?

Podíváme-li se na mapu (mapa Kanárských ostrovů je zde), zjistíme, že Kanárské ostrovy leží jen kousek od severního afrického pobřeží, zhruba 100 kilometrů, o něco dále pak od známého portugalského souostroví Madeira. Tato skutečnost pochopitelně udává ráz zdejšímu podnebí a krajině, ale určuje také časovou zónu, která představuje rozdíl -1 hodina oproti České republice, jinými slovy je na Kanárech vždy přesně o jednu hodinu méně než u nás.

Co Kanárské ostrovy tvoří?

Kanárské ostrovy tvoří skupina sedmi hlavních a několika menších ostrovů, které jsou výsledkem bohaté tektonické činnosti v severním Atlantiku. A sopky tu hrají skutečně zásadní roli. Vždyť sama nejvyšší hora Kanárských ostrovů, jež se nachází na ostrově Tenerife, zvaná Teide, je současně nejvyšším vrcholem celého Španělska a třetí největší ostrovní sopkou na Zemi vůbec.

Krajina na Kanárských ostrovech

Krajina na ostrovech je mozaikou snad všech přírodních krás, které si lze představit – od sopek s dýmovým oparem přes husté lesy s bohatou vegetací a množstvím exotických zvířat až po pobřežní pláně tvořené dlouhými písčitými plážemi a pásmy pouštních dun. O zcela unikátním přírodním bohatství svědčí mimo jiné to, že se na území Kanárů nachází téměř 150 chráněných rezervací, z nichž čtyři jsou vyhlášeny národními parky. Mnohé živočichy a rostliny máte možnost spatřit jen a pouze zde a nikde jinde na světě.

A Kanárské ostrovy se mohou pochlubit ještě jednou raritou. Na svém území totiž hostí astronomickou observatoř, která nyní vlastní největší optický teleskop na světě. Jeho prostřednictvím nahlíží vědci do dalekých končin vesmíru a snaží se najít zatím nepoznané planety. Umožňuje jim to kromě výkonného přístroje také samotná poloha ostrovů a hlavně klima, které zajišťuje velmi jasnou viditelnost po celý rok.