Odhadovaná doba čtení: 10 min.

Ostrov La Gomera

Krásné hornaté a zelené vnitrozemí
Autor: Culgirl1

La Gomera, malý ostrůvek ve vodách Atlantiku a druhý nejmenší z Kanárského souostroví, je jedním z drahokamů Španělského království. Necelých 400 kilometrů čtverečních jeho území je tvořeno jedním jediným horským masívem (Alto de Garajonay), jenž je dílem vulkánů běsnících v této oblasti před mnoha miliony let. Původně příroda přisoudila ostrovu větší rozlohu; z ní si ale v průběhu tisíciletí značně ukousla půdní eroze, údajně až celou polovinu. Nicméně přesto se na tak malém kousku země zrodila nevšední nádhera, která není jen tak kde k mání.

Geografie a příroda ostrova La Gomera

Pralesem v NP Garajonay
Autor: Dubas

Povrch ostrova je vyváženou směsicí nejrozličnějších scenérií, na jaké lze jen pomyslet. S nadsázkou by se dalo říci, že co kilometr, to jiný charakter krajiny. Vše počíná u vrcholu Garajonay, který dosahuje výšky téměř 1,5 tisíce metrů a tvoří jakýsi pomyslný střed ostrova. Z něj se sbíhají strmé svahy střídané údolími až k mořským břehům. Celá oblast v okruhu čtyř kilometrů čtverečních je součástí stejnojmenného národního parku „Parque Nacional de Garajonay“, zapsaného již v roce 1986 na seznam světových unikátů UNESCO. Tato skvostná přírodní rezervace vyniká především svými historicky i biologicky cennými mlžnými pralesy s až neskutečně bohatou zelení, které lze s trochou představivosti označit za živoucí fosilii a důkaz pravěkého díla matky přírody. Hojně zastoupeny jsou tu vzácné cedry, kapradí, lišejníky, vavříny, mechy, stromy, keře a spousta dalších rostlin s barevnými květy i bez, celkem na pět stovek druhů. Na cestě není výjimkou potkat některé stromy a křoviska, jež jsou spleteny a zohýbány do prapodivných tvarů a tvoří tak trochu strašidelný obrázek vzbuzující respekt. Pravidelnou vláhu zajišťují mraky, které se drží nízko při zemi, absorbují vodu, kterou srážejí a opět vypouštějí na povrch a do lesních potůčků. V té vší kráse se velmi dobře daří některým druhům živočichů, hlavně ptákům a bezobratlým. Celá pralesní lokalita je protkána pěšími stezkami, takže kdo holduje túrám, nechť směle vyrazí za poznáním a trochou tréninku právě sem.

Jestliže z tohoto sytě zeleného ráje sestoupíte směrem na jih ostrova La Gomera, ocitnete se ve zcela jiném světě, kde slunce pálí do vyprahlé zeminy a nedává šanci téměř ničemu živému, snad krom odolných keřů či kaktusů a některých drobných zvířecích tvorů. Dojít lze až k samému pobřeží, kde se nachází letovisko Playa de Santiago.

Letovisko Playa de Santiago

To ale zdaleka není všechno; La Gomera je schopna nabídnout mnohem více. Na řadě míst ostrova lze spatřit zvláštní skalní útvary, ztv. „roques“, které se tyčí na vrcholcích kopců do výše jako strážní věže. Jsou to přírodní, geologicky vzácné úkazy tvořené čedičem, jež kdysi přináležely k větším skalním masívům. Ty však vlivem eroze zčásti zmizely a zanechaly po sobě jako památku tyto zlověstné kamenné zuby. Nejvíce jich lze spatřit v oblasti Monumento de Los Roques na jihu ostrova.

A vůbec pokud jde o geology a jejich obor, La Gomera je doslova pokladnicí materiálů ke zkoumání. Zcela jedinečný dojem ve vás zanechá pohled třeba na takzvané Varhany neboli Los Órganos, které lze spatřit pouze z moře. Lodní výlet se ale skutečně vyplatí a zážitek bude stát za to. Jde totiž o obzvláště působivý skalní útvar, jenž skutečně připomíná píšťaly kostelních varhan, stvořený vulkanickou erupcí a odhalený díky dlouholeté erozi. Uchvátí vás především dokonalá pravidelnost a výška až 80 metrů. Kdo zná podobný český unikát, tzv. Panskou skálu na severu Čech, známý také ze slavné pohádky Pyšná princezna, si dovede udělat poměrně přesný obrázek o tom, jak zhruba asi tento výtvor přírody vypadá v reálu.

Výčet kamenných krás však nekončí. Další významný přírodní šperk ostrova La Gomera čeká na své návštěvníky nedaleko vesnice Chipude a jmenuje se La Fortaleza. Jde o takzvanou stolovou horu, která z dálky opravdu vypadá jako neprostřený stůl – zkrátka téměř dokonalá kamenná plocha. Když se navíc zahalí do mlžného oparu, promění se v ideální námět pro fotografy a jejich uměleckou vzpomínku na svůj pobyt na ostrově. Naopak pokud je počasí příznivější, její vrchol poskytuje kouzelný výhled do okolní krajiny.

Co na La Gomera ?

Pokud shrneme fakta, která byla až do tohoto místa zmíněna, je zcela zřejmé, že ostrov La Gomera není destinací klasických plážových rekreantů, ale spíše bude patřit k cílům těch, kteří svou dovolenou rádi tráví v aktivním duchu, mají rádi pohyb a pěší turistiku, poznávání přírodních krás, ale současně si chtějí vyhradit nějaký ten čas pro koupání a odpočinek na pláži.

Stolová hora La Fortaleza

Ostrov La Gomera je dobře uzpůsoben k pěší chůzi, neboť je doslova protkán sítí stovek kilometrů stezek a cestiček až do těch nejzazších koutů území. Je však třeba si trasu dobře naplánovat. Některé pěšiny totiž vedou z údolí do kopců a díky převýšení se tak mohou stát velmi fyzicky náročnými túrami. Není snad třeba upozorňovat, že mimo vyznačené cesty není radno se vůbec vydávat, a je to i zbytečné, protože jich je tu skutečně dostatek na to, abyste detailně obhlédli vše, co krajina nabízí, navíc pokud jde o některá konkrétní místa, je taková turistická stezka to jediné, co vás tam zavede.  

V turistických centrech pak naleznete, nejčastěji v blízkosti větších hotelů, sportovní zařízení, například tenisové kurty, bazény či dokonce golfové hřiště. Příznivci tohoto sportu si jistě rádi vychutnají nevšední přímořskou kulisu, která už jen jemně doplní příjemnou atmosféru k odpolední partičce s přáteli. Podmínky ke svému vyžití si najdou i surfaři v přímořských oblastech, stejně tak potápěči, rybáři či milovníci jízdy na koních.

La Gomera a místní obyvatelé 

Vesnička ve Valle Gran Rey

Obyvatelé ostrova La Gomera jsou z většiny zemědělci, z nichž někteří postupně přecházejí do oblasti turistického ruchu. Nicméně přesto zůstává pěstování plodin a chov zvířat doménou jejich obživy. Na svazích tak můžete spatřit speciálně vybudované terasy v blízkosti malých obydlených vesniček, které často čítají pouhých několik desítek lidí. Již jejich prapředci dokázali využít zdejšího klimatu a vybudovat systém zavlažování a další postupy k efektivnímu pěstění, jehož výsledkem je nejčastěji zelenina a ovoce, zejména pak velmi sladké banány určené mimo jiné na vývoz. Z palem, kterých je prý na celém území ostrova až neuvěřitelných sto tisíc, vyrábějí místní olej a velmi kvalitní med, který je jakýmsi symbolem zdejší lahodné kuchyně.

Lidé na ostrově La Gomera jsou velmi milí, vždy ochotní pomoci, přestože často, zejména mimo turistická centra, trpí jazykovou bariérou, tedy pokud vy nehovoříte španělsky. U některých se můžete dokonce setkat s podivným pískáním. Je to původní jazykový systém, který předešlé generace užívaly k dorozumění se až na vzdálenost několika kilometrů. Je to ale spíše rarita, která neodmyslitelně patří k ostrovním legendám. Nicméně místní samospráva se snaží tuto staletou tradici obnovit a zavádí výuku i do škol.

Písečná pláž u Playa de la Arena
Autor: tabai

Charakteristický pro obyvatele La Gomery je jejich klidný životní styl bez jakéhokoli stresování a spěchu. Mnozí si potrpí na dodržování tradic a ve svých domcích stále postaru vyrábějí předměty denní potřeby či určené k dekoraci, například keramiku. K většině obydlí přináleží pěkná, udržovaná zahrádka a z oken se line lahodná vůně připravovaných pokrmů. Gomeřané jsou také lidé společenští, a tak si alespoň jednou za měsíc připomínají své svátky a rádi je společně oslavují. 

Pláže na La Gomera

Jestliže aktivitou číslo 1 ostrova La Gomera je pěší turistika, hned druhou oblíbenou činností je koupání a plavání v moři. Zdejší pláže jsou většinou posety oblázky nebo kameny. Nejnavštěvovanějším místem je letovisko Valle Gran Rey, místo, které je tvořeno několika sousedícími vesničkami. Svou vybaveností jej lze přirovnat k jiným, známějším rekreačním centrům na Kanárských ostrovech. Kvalitu za dobrou cenu dokládá i množství turistů z Německa, kteří si toto místo obzvláště oblíbili. Nechybí tu hotely, bary, restaurace a samozřejmě pláže, kde se dá za krásných slunečných dní pohodově odpočívat a užívat teplých mořských vln.

Pohled do údolí na Valle Gran Rey

Z okna hotelového pokoje či apartmánu si pak můžete vychutnat výhled na moře a do zelené krajiny zdobené vysokými palmami.

Playa de Santiago, druhé nejoblíbenější místo rekreace na ostrově (hned po Valle Gran Rey), leží v patrně nejteplejší části celého území. Letovisko se tak zařadilo mezi oblíbené cíle jak klasických dovolenkářů, tak těch, kteří žádají na své dovolené kompromis v podobě odpočinku na pláži a možnosti podnikání výletů do překrásné přírody. Navíc není daleko od letiště, takže doprava je zcela bezproblémová a netrvá dlouho. Fungují tu jak lepší hotely, tak skromnější apartmány. 

Hlavní město San Sebastian

Detaily o hlavním městě ostrova najdete na stránce San Sebastian.

Zeměpisná poloha ostrova La Gomera

La Gomera leží necelých 340 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky u Maroka. Zeměpisná šířka (N28.10) je zhruba stejná, jako leží například Egypt a jeho velmi známé letovisko Sharm El Sheik.