Střediska
Ostrov La Palma
Je velmi zvláštní, jak se jednotlivá ostrovní území kanárského souostroví tolik od sebe liší, přestože všechny shodně vděčí svému vzniku sopečné činnosti a nacházejí se velmi blízko jeden druhého. Jestliže je například ostrov Fuerteventura označován za nejsušší a nejteplejší, La Palma je téměř pravým opakem. Ne že by tu vládl zrovna chlad, nicméně pokud jde o vlhkost, je na tom o mnoho lépe, a tak oplývá o poznání rozlehlejší a sytější zelení a také teploty jsou přeci jen o něco nižší. Přesto nepatří ostrov k těm nejnavštěvovanějším. A je to velká škoda. I když na druhou stranu právě tato skutečnost přispívá k zachování všech přírodních krás, které čekají na své objevitele.
Příroda na La Palma
Kouzelná a čistá příroda ostrova La Palma je kaleidoskopem těch nejpestřejších barev, jaké si lze jen představit. Ačkoliv se ostrovu někdy přezdívá Zelený ostrov (La Isla Verde), nenechte se mýlit! Paleta je mnohem rozmanitější. Vedle již zmíněné zelené ji reprezentuje sytá modř v podobě mořské hladiny, která nabývá různých odstínů dle úhlu, z jakého na ni právě hledíte, a dle vzdálenosti jejího povrchu od mořského dna. Na opačném konci spektra jde pak o barvu černou, pro někoho možná trochu překvapivě. Pokud si však uvědomíme, že ostrov La Palma je, podobně jako celé kanárské souostroví, sopečného původu, je to celkem pochopitelné. Pak už nikoho zřejmě neudiví, že zdejší pláže jsou převážně pokryty šedým až černým vulkanickým pískem. A vůbec černá barva skal provází celou ostrovní krajinu.
Dalo by se bez nadsázky říci, že ostrov La Palma je oázou klidu a lákadlem pro všechny lidské smysly. Nejvíce malebnost zdejší krajiny potěší oko turisty s dobrodružnou duší. Ne nadarmo si totiž ostrov vysloužil přezdívku La Isla Bonita, tedy Krásný ostrov. V dokonalé harmonii se tu snoubí zelené lesy, mimochodem nejrozsáhlejší na celých Kanárských ostrovech, kde to doslova dýchá dokonale čerstvým vzduchem beze smogu a exhalací, dále říčky, potůčky a prameny s křišťálově čistou vodou (např. prameny Corderos nebo Marcos), horské či sopečné vrcholky vysoko nad mraky, barevné pobřeží a kouzelné vesničky ukrývající tajemství dávných věků.
Středobodem celého ostrova je přírodní kráter La Caldera de Taburiente o průměru neuvěřitelných 8 kilometrů! Ten je součástí národního parku, kde můžete obdivovat spousty zajímavých rostlin, například vysoké pinie, keře poseté barevnými květy, kapradiny či některé druhy exotických květů a bylin, ale také zvířata, například dravé ptáky, králíky, paovce, muflony, krásně zelené rosničky, ještěrky či dokonce netopýry. Při pohledu do stěn kráteru a na jeho nejvyšší bod Roque de los Muchachos (v překladu „Skála chlapců“) ve výšce bezmála 2 500 metrů se vám až zatají dech, zvlášť když zapojíte fantazii a představíte si, jakou sílu musela mít sopečná erupce, která byla schopna tento obrovský kamenný masiv vyzvednout do takové výše. Ovšem Roque de los Muchachos není raritou pouze svými rozměry a světovým prvenstvím, pokud jde o převýšení na nevelké ostrovní ploše, nýbrž také skutečností, že zdejší klimatické podmínky, minimum průmyslu a malá hustota obyvatel naplňují náročné požadavky astronomů, kteří tu vybudovali observatoř, z níž vzhlíží do vesmírných dálek a hledají nové planety, nyní dokonce za pomoci největšího teleskopu na světě.
Při vypočítání všech jedinečností a přírodních unikátů ostrova La Palma, vtěsnaných na v podstatě minimální plochu území, nikoho nepřekvapí, že byl tento malý kousek téměř nedotčené panenské přírody vyhlášen Biosférickou rezervací roku 2002.
Přes svou, dalo by se říci až titěrnou velikost disponuje La Palma skutečně obrovskou škálou zajímavostí. A nejde zdaleka o jeden národní park, o kterém již byla řeč. Takových je tu více.
Jedním z nich je třeba Las Nieves, který leží na severu ostrova. Jeho část zvaná Los Tiles, unikátní třetihorní prales, se také stal význačnou rezervací, vyhlášenou organizací UNESCO v roce 1983. Neméně zajímavým je pak park v jižní části ostrova s názvem Cumbre Vieja, který uchovává památky na vulkanickou aktivitu na La Palmě před miliony let. Krom sopečných pozůstatků tu lze spatřit především zástupce některých ptačích druhů v jejich přirozeném prostředí.
Díky výtečným klimatickým podmínkám, které přejí zemědělství, můžete na vašich cestách ostrovem potkat banánovník, vinici či tabákovou plantáž. Mimochodem právě zdejší víno je prý obzvláště delikátní a stojí za ochutnání, podobně jako med, chlouba zdejších chovatelů včel.
Co na La Palma
Všechny zajímavosti ostrova La Palma je nejlépe si projít na vlastní kůži a pěkně po svých, ideálně po vyznačených ostrovních cestičkách, jež představují různou fyzickou zátěž, tedy od relativně rovinatých stezek až po horské výstupy. Stejně tak najdou vhodné trasy i cyklisté na horských kolech či vyznavači jízdy na koni. Celkem jde o více než tisíc kilometrů.
Za nevšedními podvodními zážitky na La Palmu přijíždějí potápěči. Příjemná teplota vzduchu kolem 20 až 25 stupňů Celsia a vody kolem 18 až 20, a to po celý rok, jsou zárukou, že se ponor za všech okolností vydaří a přinese své ovoce. Mořské dno v okolí ostrova bylo v prehistorické době utvářeno běsnícími vulkány, které na něm zanechaly své otisky. Dá se doslova hovořit o podmořské krajině, kde nejsou výjimkou
kaňony, tunely, jeskyně, komíny či lávové stěny, kolem nichž ladně proplouvají barevné rybky, barakudy, chobotnice, rejnoci, želvy a další mořští tvorové. Ideálním místem k návštěvě nepoznaných hlubin je letovisko Los Cancajos. A pokud jste zarytými nadšenci potápění, využijte příležitosti k nočnímu výletu pod mořskou hladinu, které rozhodně nebudete litovat.
La Palma - hlavní město
Hlavním městem La Palmy je Santa Cruz de la Palma, druhá největší obec na ostrově, a žije tu necelých 20 tisíc lidí, což je asi čtvrtina z celkového počtu obyvatel. Toto administrativní centrum bylo založeno již v 15. století a v minulosti se bohužel těšilo obzvláštnímu zájmu pirátů, kteří sem pořádali doslova nájezdy a po nichž zůstala jen zkáza. A tak místní brzy vystavěli obranné zdi a bránili se barbarům všemi možnými způsoby. Jejich pozůstatky včetně hradu a zlověstných kanonů namířených směrem na moře jsou dodnes k vidění. Další svědectví minulosti ostrova můžete obdivovat ve velmi vtipné a důmyslné expozici námořního muzea, které je celé umístěno uvnitř repliky historického plavidla Santa Maria. Svůj odkaz v hlavním městě ostrova zanechal i Kryštof Kolumbus, který se tu několikrát zastavil při svých plavbách.
Městečko Santa Cruz de la Palma je soustředěno kolem přístavu, v němž se odehrává typický pobřežní cvrkot; připlouvají jachty, lodě a trajekty a desítky turistů odtud míří do historického jádra, aby si prohlédli Španělské náměstí (Plaza de Espaňa) a občerstvili se v některé z restaurací a kaváren. Dominantou je kostelík Iglesia el Salvador z 15. století, který reprezentuje ostrovní architekturu. Okolní uličky pak lákají k romantickým procházkám, při kterých narazíte na mnohá příjemná zákoutí, květinami zdobené balkony a rozkošné historické domky.
Turistická vybavenost ostrova La Palma
Ten, kdo by na ostrově La Palma čekal dlouhé pásy bílého či zlatého písku při pobřeží a živé prázdninové resorty, bude asi zklamán. La Palma je spíše rájem pěších turistů, sportovců a těch, kteří rádi poznávají dosud nespatřené přírodní scenérie. Nicméně několik pláží lze najít i zde, nicméně jejich povrch je spíše černý, neboť je výsledkem bohatých erupcí, které provází celou historii ostrova. Také podnebí není typicky dovolenkové, i když celoročních 20 stupňů rozhodně není nepříjemná hodnota. Je třeba počítat s častějšími srážkami než na ostatních Kanárských ostrovech. Vlhkost je však důležitá pro rozvoj místní pestré fauny a flory, a tak milovníci přírody budou jistě k nějaké té spršce shovívaví. Pokud opravdu chcete ty písečné pláže a lenošení, zkuste se podívat spíše na ostrovy Gran Canaria nebo Fuerteventura.
Možnosti ubytování jsou v místě široké. Někdo dává přednost přespání v romantickém prostředí venkova, jiní raději stráví dovolenou v pěkném hotýlku s veškerým komfortem. Všechny ubytovací alternativy jsou na ostrově La Palma k mání.
Jak se na La Palma nejlépe dostat?
Ideálním dopravním prostředkem je samozřejmě letadlo, protože je nejrychlejší a nejpohodlnější a protože i La Palma, podobně jako každý z Kanárských ostrovů, má vlastní letiště. Nicméně stejně tak je možné přiletět i na jiný z ostrovů, například pokud plánujete obhlédnout více částí souostroví a poté se dopravit na La Palmu třeba trajektem nebo lodí. Detaily najdete na stránce Doprava na La Palma.
Zeměpisná poloha ostrova La Palma
Ostrov La Palma najdeme asi 420 130 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky, přímo proti je Maroko. Zeměpisná šířka (N29) je přibližně stejná, jako má například Egypt.