Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Ostrov Lanzarote

Obrázek pláže u Playa Blanca na LanzarotePláže u letoviskaPlaya Blanca
Autor: Robby van Moor

Ostrov Lanzarote, vzdálený jen sto kilometrů od horké Afriky, je fascinující ukázkou toho, jak mocná dokáže být matka příroda. Vznikl totiž díky bouřlivé sopečné činnosti, jejíž stopy jsou na ostrově patrné dodnes a dávají mu tak jedinečnou, téměř až mystickou tvář. Někteří starousedlíci se dokonce domnívají, že je pozůstatkem ztraceného kontinentu, bájné Atlantidy (zajímavé - například Řekové se domnívají, že pozůstatkem Atlantidy je ostrov Santorini). Ničivé, avšak současně tvořivé erupce (především v 18. století) stvořily z Lanzarote místo s dramaticky vyhlížející krajinou, která svou unikátností dodnes láká nejen turisty z celého světa, ale také hollywoodské filmaře, kteří tu natáčeli například některé z nejznámějších scén Planety opic

Národní park TimanfayaUnikátní národní park Timanfaya

Lanzarote však není pouze ostrovem vulkánů a kráterů, kterých tu dodnes můžete najít okolo čtyř set. Tradiční vesničky svou zářivostí a veselostí ostře kontrastují s tmavou vulkanickou půdou, jejíž úrodnost je překvapivě vysoká. Pěstitelé vinné révy a rajčat, rybáři a ostatní lidé zdobí své běloskvoucí domky pestrými barvami, nejčastěji zelenou, symbolizující bujnou vegetaci, modrou, symbolizující moře, a hnědou, vzdávající hold štědré půdě.

Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a ochotní. Domluvíte se s nimi nejen španělsky, ale často také anglicky. Je však třeba oplácet jim jejich laskavost stejnou vstřícností a dodržovat pravidla, jako například v jižních krajích známé zahalování ramen a nohou při vstupu do kostelů.

Ačkoli byl rozvoj cestovního ruchu na Lanzarote v posledních desetiletích poměrně čilý, není třeba obávat se zástupů turistů, megalomanských hotelů a přehnané komerce obecně.

Lanzarote - krásné a zelené vnitrozemíNádherné vnitrozemské vesničky

Většina resortů vznikla z malých rybářských vesniček, které si dodnes zachovaly svůj tradiční charakter. Velký dík za to patří architektovi Césaru Manriquovi, jenž zde zanechal mnoho svých nesmazatelných stop a zasadil se o udržení přirozeného a živého rázu krajiny a obydlených oblastí. Jistě také proto si ostrova Lanzarote všimla světová organizace UNESCO a prohlásila ho celý za jedinečnou biosférickou rezervaci.

Pláže u Lanzarote

Pláž u letoviska Costa TeguisePláž u letoviska Costa Teguise
Autor: Kevglobal

Velikou výhodou Kanárských ostrovů obecně je celoroční příznivé počasí. Srážky jsou zde totiž minimální a teploty v létě vystupují k třicítce, v zimě se pak pohybují od dvaceti do pětadvaceti stupňů. Dokonce i teplota vody je v zimě příjemná, obvykle neklesá pod dvacítku. Viz stránka Lanzarote – počasí.

Na Lanzarote je celkem okolo 90 pláží, je tedy z čeho vybírat. Písek je jak tmavší, vulkanický, tak klasický bílozlatý (například na Playa Blanca nebo Papagayo). Vstupy do křišťálově čisté vody jsou pozvolné, proto vyhovují i rodinám s velmi malými dětmi, které se tak mohou věnovat svým hrám v písku a cachtání na bezpečné mělčině. Pro dospělé, ale přesto stále hravé návštěvníky je tu připravena pestrá nabídka vodních sportů, jako je potápění nebo surfování.

Nádherná pláž Playa BlancaPláž Playa Blanca

Lanzarote - turistická vybavenost

Území Lanzarote je – stejně jako ostatní části Kanárských ostrovů – nositelem tolik oblíbeného označení „duty-free“. Můžete zde proto využívat veškerých výhod bezcelní zóny. K dostání jsou například levné cigarety, alkohol, parfémy, na některých místech i značkové oblečení od známých návrhářů. Samozřejmostí jsou malé obchůdky se suvenýry a trhy s výrobky místních řemeslníků a umělců.

Obchody mají většinou otevřeno od osmi hodin ráno do devíti večer, musíte však počítat s neodmyslitelnou „polední“ siestou, která obvykle začíná kolem jedné hodiny a končí kolem čtvrté. Za většími nákupy se můžete vypravit do větších nákupních center, například do Puerto del Carmen.

Národním jídlem Lanzarote je naložený králík. Ten sem byl kdysi dovezen z Evropy a dnes je nejpočetnějším živočišným druhem na ostrově. Restaurace dále nabízejí celou škálu originálních regionálních jídel (která sdílí některé rysy s jídly jihošpanělskými) a obvyklé pokrmy mezinárodní kuchyně. Návštěvníci si jistě oblíbí posezení v příjemných rodinných barech a restauracích s živou hudbou.

Lanzarote a okolí - výlety do přírody

Unikátní pláž Charco de los ClicosUnikátní pláž Charco de los Clicos

Největším lákadlem pro dobrodruhy a milovníky přírody je na Lanzarote národní park Timanfaya, rozkládající se na 200 km2. Přestože není z bezpečnostních důvodů dovoleno procházet jím na vlastní pěst, o fascinující zážitky nepřijdete. Zkušení průvodci znají park jako své boty a pomohou vám dostat se nejlepšími cestami k nejzajímavějším místům. Kdo se nebojí, může tyto cesty projet na exotickém velbloudovi, z jehož hřbetu je park k vidění ze zcela nové perspektivy. A že je toho k vidění opravdu hodně: exotické rostliny, lišejníky, vavříny, sukulenty, dračince, datlové palmy, fíkovníky, kaktusy. To vše pod ochranou majestátních Montanas del Fuego, ohnivých hor. Výsledky nespoutané přírodní tvořivosti si můžete prohlédnout téměř na každém kroku, například u sopky Monte Corona, kde divoké erupce v dávných dobách zanechaly ohromující lávové útvary.

Krásně nasvícené Jeskyně Los Verdes

Zcela opačné účinky měla sopečná činnost v Jameos del Aqua, kde vyhloubila labyrint vulkanických jeskyní. Architekt César Manrique, vždy plný výtečných nápadů, tu zbudoval restauraci, zahradu tropických rostlin, auditorium a muzeum vulkanické činnosti. Nynější obyvatelé ostrova stále využívají těchto krásných prostor a pořádají v nich večery plné zábavy, tance a živé hudby. Neméně krásné jsou také jeskyně Los Verdes, jejichž návštěvu by si žádný z dobrodruhů neměl nechat ujít. Nečekaný gurmánský zážitek vás čeká v restauraci El Diabolo, taktéž díle Césara Manriqua. Ta je obvykle s nadšením vítanou zastávkou při výletech po národním parku. Můžete si tam nechat opéci výtečné maso na sopečném grilu, jehož teplota dosahuje až 3 000 stupňů Celsia.

Koho omrzí pěší výlety i projížďky na velbloudech, ten si může dopřát také trochu adrenalinové zábavy a obletět celý ostrov vrtulníkem, ze kterého uvidí nejen Lanzarote, ale také přilehlé ostrůvky Chinijo Archipelago nebo Isla Graciosa, nejmenší z osídlených ostrovů.

Hlavní město Lanzarote a další zajímavá místa

Přístav a pohled na městečko ArrecifeHlavní město Arrecife.
Autor: Kevglobal

Hlavním městem Lanzarote je Arrecife, moderní a rozrůstající se přístav. Pravé kouzlo a ducha Lanzarote si však zachovalo spíše Teguise, romantické město křivolakých uliček a krásných náměstí, které bylo centrem ostrova za starých časů. Od těch dob jako by se vůbec nic nezměnilo. Teguise nehyzdí jediná vysoká budova ani hotel, nenajdete tu ani křiklavé billboardy a další rušivé prvky moderní, přetechnizované civilizace. Oko romantika potěší malebné dlážděné ulice, dřevěné balkony obsypané květinami nebo tajemná archeologická naleziště. Milovníci umění mohou navštívit zdejší muzea a galerie nebo se nechat strhnout vírem tance a pestrobarevných kostýmů při pouličních karnevalech a fiestách. Na ostrově dále čeká ještě další skvost ze světa umění – rodný dům Césara Manriqua, který sám navrhoval. Ten se po umělcově smrti změnil v muzeum, jehož expozice se hravě vyrovná mnohým světovým galeriím. Najdete tam například obrazy Pabla Picassa a Juana Miróa.

Velikou výhodou ostrova Lanzarote je celkově mnohem větší klid a pohodovější způsob života, než jaký panuje na některých jiných ostrovech, třeba na Tenerife nebo ostrově Fuerteventura. Turisté tu prožívají dny plné zábavy, aniž by museli trávit většinu času na pláži nebo v barech a diskotékách. Komu se však přeci jen zasteskne po živější společnosti, ten přesto nalezne dostatek barů, restaurací s živou hudbou a nočních klubů. Pro děti je připraven akvapark v letovisku Costa Teguise, park Rancho Texas s cvičenými papoušky a dalšími zvířaty nebo unikátní podmořské safari, jedno z pěti na celém světě.

Zeměpisná poloha Lanzarote

Lanzarote najdeme necelých 130 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky, přímo proti je Maroko. Zeměpisná šířka (N29) je zhruba stejná, jako má například Egypt.

--- • --- • ---
---

Tipy na hotel v oblasti Lanzarote

Los Zocos Club Resort od 21 300 Kč se všemi poplatky

Na východním pobřeží Lanzarote v klidnější části letoviska Costa Teguise, 16 km od letiště.

1.

H 10 Lanzarote Princess od 18 700 Kč se všemi poplatky

Na jihu ostrova Lanzarote v centru letoviska Playa Blanca, 40 km od letiště.

2.

H10 Timanfaya Palace od 20 500 Kč se všemi poplatky

Hotel H10 Timanfaya Palace leží na jižním pobřeží ostrova, 33 km od letiště v turistickém středisku Playa Blanca. Hotel leží asi 1,5 km od centra letoviska a přístavu Playa Blanca, s velkým množstvím obchodů a zábavních podniků. Větší nákupní centra jsou v Puerto del Carmen (30 km) nebo v hlavním městě Arrecife (35 km), kam jezdí pravidelná místní autobusová doprava ze zastávky vzdálené necelé 2 km.

3.

El Sombrerito od 18 900 Kč se všemi poplatky

Apartmány El Sombrerito se nachází na ostrově La Graciosa, který leží severně od Lanzarote. La Graciosa o rozloze 27 km2 je součástí souostroví Chinijo. Celý ostrov byl prohlášený za přírodní rezervaci. Apartmány jsou určené všem, kteří hledají dovolenou na klidném místě, v krásném prostředí méně známého ostrova.  V bezprostřední blízkosti apartmánů El Sombrerito se nachází obchůdky, pekárna, lékárna, bary a restaurace, banka  

4.

Aequora Lanzarote Suites od 23 400 Kč se všemi poplatky

Na jihovýchodním pobřeží, 5 km od letiště, v letovisku Puerto del Carmen.

5.

Villa Vik od 30 600 Kč se všemi poplatky

Hotel Villa Vik se nachází v jižní části ostrova Lanzarote pouhých 800 m od pláže Playa del Cable a jen 3 km od letiště.

6.

Poslední přípěvky

27. 10. 2017 Leonard » spaní ve stanu 1 příspěvek
30. 5. 2017 Lanzarote 2017 1 příspěvek

Živé diskuze na fóru

27. 10. 2017 Leonard » spaní ve stanu 1 příspěvek
30. 5. 2017 Lanzarote 2017 1 příspěvek