Odhadovaná doba čtení: 8 min.

Ostrov El Hierro

Hlavní koupací místo pod La Frontera
Autor: May Escobar

Ačkoliv je se svými téměř 300 kilometry čtverečními a jen zhruba deseti tisíci obyvatel El Hierro nejmenším ostrůvkem kanárského souostroví a ani není typickým dovolenkovým rájem, skýtá nevšední půvab, jenž je velkým lákadlem pro ty, kteří touží po setkání s rozmanitými krásami přírody na jednom nevelkém kousku pevniny uprostřed Atlantského oceánu. Nenajdete tu žádné továrny, velká parkoviště či gigantická nákupní centra. Všehovšudy pojme El Hierro pouhých několik set turistů, zhruba tisícovku (je proto dobré zajistit si včas ubytování, případně pronájem automobilu či dalších služeb). Život tu plyne ve svém poklidném tempu, daleko od velkoměst zahalených smogovým oparem či rušných letovisek a pláží přeplněných stovkami turistů. Není proto divu, že se někdy ostrov označuje v nadsázce jako „konec světa“. A i kdyby tomu tak skutečně bylo, pak tento „konec světa“, za který byl ostrov skutečně považován ještě před objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem, je jedním z nejmalebnějších míst planety. 

Přírodní krásy ostrova El Hierro

El Hierro od May Escobar

Na zeměkouli není mnoho koutů, které se mohou pochlubit panenskou čistotou a původní přírodou, téměř neposkvrněnou chodidlem člověka. El Hierro je však místem, které se takovému označení významně blíží. Na relativně malém prostoru se zde v pestrobarevné mozaice snoubí tak odlišné krajinné celky jako sytě zelené piniové lesy, planiny s bizarními stromy a rostlinami, tyrkysově modré pobřeží s odrazem mohutných pohoří, jeskyně skryté ve skalách, prazvláštní kamenné útvary čnějící nad mořskou hladinou, lávové pustiny či naopak úrodné louky s pestrobarevnými květy a pasoucím se skotem, přírodní bazénky lákající k osvěžení nebo třeba bujnou podvodní květenou poseté dno moře, plné barevných ryb a jiných exotických živočichů. Nikoho proto až tolik nepřekvapí, že je El Hierro hrdou součástí světového přírodního dědictví UNESCO.

K zachování přírodního bohatství jistě přispívá i skutečnost, že ostrov nepatří k hlavním cílům turistů, kteří míří na kanárské souostroví. Ti totiž většinou vyhledávají písečné pláže, které byste ale na El Hierro hledali marně. Koupání samozřejmě možné je, nicméně tato oblíbená letní zábava není právě tou největší místní atrakcí.

Protože i El Hierro, stejně jako všechny Kanárské ostrovy, je výtvorem erupcí země v dávných dobách, patří sopky na tento ostrov zcela neodmyslitelně. Údajně jich tu najdeme kolem až neuvěřitelných 500 – 1 000. S nadsázkou lze tedy říci, že na každých 10 obyvatel ostrova připadá jedna sopka. Poslední erupce byla zaznamenána před cca 200 lety.

Co na ostrově El Hierro ?

Pěší a cykloturistika

Nad výčtem rozličných krás ostrova zaplesá především srdce každého, kdo pěstuje aktivní dovolenou a rád vyráží za poznáním. Na své si přijdou příznivci pěší turistiky, kteří se mohou vydat na dlouhé túry do hor, kopců a strání po značených cestách, kterých je na ostrově bezpočet. Mnohé stezky jsou určeny také pro cyklisty. Cestou pak mohou tito výletníci a zdatní sportovci obdivovat třeba banánové plantáže, úchvatné výhledy do krajiny, pestrou faunu a floru, vinice, lesy a pozůstatky sopečné činnosti, která byla v minulosti poměrně významná.Pokud si chcete svou dovolenou na ostrůvku užít v netradičním a opravdu originálním stylu, ubytujte se na venkově. Vaši hostitelé se postarají o to, že se budete cítit doslova jako doma a navíc odtud budete mít přírodu jako na dlani. A pokud se naskytne příležitost, nechte se pohostit místním vínem, jehož výtečnou chuť ocení hlavně vinní fajnšmekři.

Překrásné scenérie a pohledy na El Hierru
Autor May Escobar

Potápění

Za obzvláště unikátní záležitost ostrova El Hierro je považována zdejší podmořská říše, za kterou cestují potápěči z celého světa. Voda při pobřeží je totiž křišťálově čistá a díky čilé tektonické aktivitě má dno v těchto místech velmi zajímavý reliéf. Není snad ani potřeba dodávat, že v teplých vodách se ukrývá množství roztodivných živočichů, ryb a podvodních rostlin. Oblíbeným rájem potápěčů je vesnička La Restinga v jihovýchodním cípu ostrova, kde je ve vodě ukryta vzácná podmořská rezervace. Moře je v této části totiž chráněno před větrem okolními skalami, a tak jsou tu hladiny velmi klidné, ideální právě k potápění.

Létání - paragliding

Ten, kdo naopak příliš neholduje šnorchlu či neoprénu, má jedinečnou příležitost podívat se na ostrov z opačného pohledu a vydat se do vzletných výšin. Velmi oblíbeným sportem na El Hierro je paragliding, který všem odvážlivcům a milovníkům aerosportu otevírá rozhled nad krajinou, která doslova bere dech. Z ptačí perspektivy se v plné kráse odhalí všechny vrcholky i rozlehlé hory, modrozelené pobřeží, úrodné louky a azurové nebe zalité sluncem.

El Hierro - hlavní město

Detaily o hlavním městě najdete na stránce Santa Maria de Valverde nebo zkráceně jen Valverde. Určitě si jeho návštěvu nenechte ujít.

Ostatní města na ostrově El Hierro

Je libo lázně? I takový komfort si lze dopřát na El Hierro. Ty zdejší se jmenují Sabinosa a jde o unikátní místo ostrova, které se proslavilo svými léčivými vodami a nádherným výhledem na záliv El Golfo, nejlépe pozorovatelný z místa zvaného Mirador de la Peňa.

Jaká další místa na El Hierro stojí za vidění...

Kostelík ve Valverde

Na ostrově El Hierro si rozhodně nenechte ujít některá pěkná místa, která ač nejsou vyhlášenými turistickými destinacemi, ukrývají mnohé zajímavosti. Jedním z takových je například La Frontera, městečko, které je druhé největší na ostrově hned po hlavním městě Valverde. Najdete tu příjemné ubytování v téměř domácím prostředí, možnost nákupů a stravování a relax v podobě procházek či masáží a relaxačních cvičení. Za zmínku také stojí zdejší vyhlášené víno, které by si neměli odepřít příznivci tohoto lahodného moku.

Světovou raritou nacházející se na ostrově El Hierro je nejmenší hotel na zeměkouli, který se nachází v Las Puntas. Za příjemným osvěžením můžete vyrazit do přírodních bazénků s teplou vodou v místě zvaném El Pozo de las Calcosas, nedaleko od města Mocanal na severovýchodě země.

Při návštěvě ostrova nezapomeňte na malebnou vesničku Timijiraque, která se může pochlubit  pláží, kterých ale jinak při pobřeží moc není. Ta zdejší je pokryta přírodním tmavým pískem.

Pokud máte rádi výstupy do zamlžených hor, zvolte městečko San Andrés, které leží ve výšce více než tisíc metrů nad mořem v severovýchodní části ostrova El Hierro. Nejvhodnější období k návštěvě je léto, kdy jsou tu příjemné teploty a méně větru. V zimě se naopak šplhání do těchto výšin může stát extrémním zážitkem, neboť tu vládne o poznání chladnější klima. Další neméně zajímavou horskou trasou je pak ta vedoucí ke kostelu Nuestra Senora de Los Reyes na západě ostrova.

A pokud byste se ocitli severozápadě ostrova El Hierro, určitě nevynechejte návštěvu místa Árbol Santo.

Video z ostrova

Moc hezké video v dobré kvalitě ukazuje různá zákoutí ostrova včetně hotelu Las Puntas

Video

Toto není tak úplně video, jsou to spíše fotky, ale pro lepší představu o ostrově určitě stačí.

Video

Přesná poloha El Hierra

Ostrov El Hierro se nachází asi 390 kilometrů od břehů Maroka na severozápadě Afriky. Zeměpisná šířka (N27.70) je přibližně stejná, jako má známé letovisko Sharm El Sheik na druhé straně Afriky v destinaci Egypt.