Odhadovaná doba čtení: 13 min.

Gran Canaria

Pláž Playa del Ingles

Pohled do vnitrozemí Gran Canaria

Ostrov Gran Canaria, s cca 1 530 km2 třetí největší z celého kanárského souostroví, je tradičním cílem turistů toužících po slunné dovolené na krásných plážích u tyrkysových mořských břehů, a to se vším komfortem od kvalitních hotelů přes plně vybavená přímořská letoviska až po nespočet atrakcí pro děti i dospělé. Ovšem ani plná turistická vybavenost nepředstavuje jedinou devizu, kterou má Gran Canaria ve své pestré nabídce. Díky barvité krajině, jejíž charakter se mění napříč územím, se během jediného pobytu můžete podívat do míst, která připomínají nejrůznější, často exotické kouty světa od Afriky po Ameriku.

Nikoho tak nepřekvapí, že si ostrov vysloužil přezdívku „minikontinent“, který doslova nadchne krásou a délkou svých zlatavých pláží, kouzelnou atmosférou malých vesniček s bohatou historií či sytě zelenými roklinami mezi skalisky

Geografie, příroda, klima, obyvatelé ostrova Gran Canaria

Podnebí a klima na Gran Canaria

Gran Canaria je charakteristická svým rozmanitým podnebím, které na ostrově vykouzlilo hned několik klimaticky i geograficky zcela odlišných zón. Zatímco na sušším jihu vyšplhá rtuť teploměru k tropickým hodnotám, ve stejnou chvíli se na vrcholcích hor třpytí bělostný sníh a na severu je pro změnu vlhčeji a o něco chladněji. Nicméně v průměrných číslech lze říci, že běžná letní teplota se na ostrově Gran Canaria pohybuje okolo 25 až 30 stupni Celsia, v zimě pak zhruba od 20 do 25. Na teplotu vody má vliv proudění z Mexického zálivu, takže v některých místech není tak teplá jako v jiných částech kanárského souostroví. Detaily viz Gran Canaria - počasí.

Gran Canaria - geografie

Pohled do Caldera de Tejeda

Podobně jako ostatní ostrovní území v oblasti, je i Gran Canaria výsledkem prehistorické vulkanické aktivity, která svou silou vytlačila lávovou hmotu až vysoko nad zemský povrch a stvořila nejvyšší vrchol ostrova zvaný Pico de las Nieves se svými téměř dvěma tisíci metrů a množstvím kaňonů a roklin mezi jeho svahy. Jedním takovým přírodním úkazem je Caldera de Tejeda, hluboký kráter spočívající v samém středu ostrova a zajišťující pravidelnou cirkulaci vody, která stéká až k pobřežím. Ve skalách se doslova vyřádily pravěké sopky, které vymodelovaly podmořské jeskyně, kamenné útvary tyčící se nad mořskou hladinou a členité pobřeží s plážemi lahodícími v kontrastu s modří vodní hladiny a nebe více než příjemně lidskému oku.

Příroda na Gran Canaria

Písečné duny Dunas de Maspalomas

Zcela unikátní jsou ostrovní piniové lesy na jihozápadě, označované dokonce za ty nejjedinečnější a nejkrásnější v celém souostroví. Naopak podél pobřeží, kde je sušší podnebí, se daří kaktusům a jiným suchomilným rostlinám. V údolích se pak běžně setkáte s palmou a dalšími tropickými stromy a keři, z nichž mnohé sahají svou minulostí až do doby ledové a dochovaly se jen zde a nikde jinde na světě. Milovníky zvířecí říše pak lákají vzácné ještěrky nebo bohatá ptačí populace.

Obyvatelé Gran Canaria

Obyvatel trvale bydlí na ostrově Gran Canaria vysoko přes půl milionu; jde tedy o téměř polovinu všech lidí žijících na Kanárských ostrovech. A nutno říci, že povědomí většiny z nich ohledně ekologie a ochrany přírody je více než záviděníhodné. Zejména v posledních letech byly iniciovány snahy o osvětu, ale také uskutečněny aktivity vedoucí ke zvýšené péči o vodní toky, odsolování mořské vody, alternativní zdroje energie, ať už pomocí vody, slunce či bioodpadu, a uchování přírodního bohatství vůbec. Některé metody byly dokonce inspirací jiným státům světa. A proto se i mnohé turistické aktivity odvíjejí v souznění s přírodou a ekologií. Není se tak čemu divit, když zjistíme, že téměř polovina celého území, tj. cca 70 tisíc hektarů, je zákonem chráněnými oblastmi a parky prohlášenými za Světovou biosférickou rezervaci.

Pláže na Gran Canaria

Šplouchání v mořských vlnách nebo naprostý relax v měkkém písku na pláži – to je jedna z možností, jak trávit své dny dovolené na ostrově Gran Canaria. A i když to rozhodně není jediná činnost, kterou lze provozovat, patří pochopitelně k těm vůbec nejoblíbenějším. Kdo by odolal dlouhým pásům měkoučkého písečného koberce a hověním si v teploučké vodě Atlantiku, navíc pokud je na výběr ze zhruba 150 samostatných pláží? Ty z turisticky nejpopulárnějších jsou lemovány řadou restaurací, hotelů a klubů (např. známá Maspalomas nebo Playa del Ingles). Vůbec nejoblíbenější jsou letoviska na východním a jižním pobřeží.

Ten, kdo raději doplní hladinu adrenalinu v krvi, nebude zklamán. Služby v oblasti vodních sportů jsou více než široké. Můžete se třeba směle oddávat nebo teprve naučit surfování a potápění či zkusit štěstí při rybolovu. Samozřejmostí jsou plavby na lodích a jachtách. Obzvláště oblíbenou pláží mezi sportovními nadšenci je letovisko Puerto Rico.

Co na Gran Canaria ?

Architektura městečka Arucas na
severu Gran Canaria.
Autor: palestrina55

Na ostrově jako je Gran Canaria jsou na nejvyšším žebříčku mezi aktivitami samozřejmě ty, které jsou nějak spojeny s pobřežím, pískem a vodou, ať už jde o plavání, plážové hry, surfování, rybaření či potápění, při kterém máte šanci spatřit vzácné želvy obrovské nebo delfíny.

Fandové spíše suchozemských činností budou potěšeni možností dlouhých procházek nádhernou krajinou, spojených třeba s návštěvou tradičních vesnic plných malých uliček, barevných zahrádek, kaváren a restaurací, kde si na své přijdou hlavně chuťové buňky při koštování zdejších specialit, třeba tradičních vařených brambor s výtečnými omáčkami.

Díky vhodným plochám se na Gran Canarii daří golfu, který si můžete vychutnat v příjemné scenérii zeleného ostrova. Stejně tak cyklistice, horolezectví a jízdě na kanoích je území velmi příznivě nakloněno.

Kulturněji zaměření jedinci, ale i všichni ostatní, které zajímá okolní dění, se mohou těšit na festivaly, tradiční oslavy místních obyvatel, hudební vystoupení nebo prohlídku muzeí či výstav. Zejména pro děti jsou pak připraveny nejrůznější atrakce, parky a areály pro volný čas.

Turistická vybavenost na ostrově Gran Canaria

Kompletní hotelové zázemí bývá často
propojeno překrásnými písečnými plážemi

Gran Canaria je nejnavštěvovanějším ostrovem kanárské oblasti. Skutečně sem po celý rok míří několik milionů příznivců klasické, sluncem prohřáté dovolené. A podle toho se odvíjí styl a kvalita ubytovacích i stravovacích zařízení. Nechybí samozřejmě rozlehlé hotelové komplexy, od pobřeží vzdálené jen co by kamenem dohodil, tak aby nároční hosté měli co nejblíže k plážím a mořské vodě. Mnohé mají připraveny bohaté programy zaměřené na fitness, krásu, zdraví či odpočinek; nechybí masáže, posilovny, sauny, bazény a další zařízení. Stále žádanější je o poznání skromnější, zato však o to dobrodružnější ubytování na venkově v domácím prostředí na farmách či rodinných domcích.

V posledních letech se na ostrově Gran Canaria rozmáhá, podobně jako v mnoha dalších podobných destinacích, kongresová turistika. Řada hotelů tak nabízí služby v tomto duchu – velké sály, množstevní slevy pro velké skupiny, cateringový servis a další. V prostředí malebného ostrova se to pak pracuje jedna báseň, jinými slovy businessmani tu chytře spojují příjemné s užitečným.

Hlavní město

Kašna v La Palma

Hlavní a současně největší město ostrova Gran Canaria se jmenuje exoticky Las Palmas a nachází se v severní části území. Obec, která funguje už od 15. století, si během let vydobyla svou důležitost a všeobecný respekt uznávaného přístavu a administrativního centra. Zásluhu na tom určitě mají i historické milníky, z nichž asi nejvýznamnějším je slavná návštěva samotného Kryštofa Kolumba. Na jeho počest je tu pojmenován dům, v němž dnes sídlí jeho muzeum s upomínkami na tohoto slavného mořeplavce a objevitele Ameriky.

Procházky městem vás zavedou na krásné náměstí Plaza del Espíritu Santo, jehož dominantou je starodávná kašna. Kolem dokola jsou rozmístěny staré i moderní budovy, vše navíc vkusně dekorováno všudypřítomnou zelení v podobě palem a barevných květů. Nechybí pěší zóna s promenádou podobná českým lázeňským kolonádám s řadou obchůdků a míst k posezení.

Pokud jde o kulturu, v Las Palmas se pořád něco děje, program není nikdy prázdný nebo nudný. Město žije pestře ve dne i v noci, ať už jde o hudbu, film, tanec nebo umění. Každoročně se pořádá tradiční karneval, krom toho spousta tanečních i hudebních festivalů a sportovních soutěží, konají se trhy a ukázky historických řemesel, a k filmovým zážitkům láká několik multikin. Zkrátka v Las Palmas je pořád co dělat, zábava jako by neměla nikdy skončit. A nechybí samozřejmě ani pláž, která je neodmyslitelnou součástí centra města. Jinak je však toto místo velmi moderní ostrovní metropolí se spoustou obchodních center, firem a dalších středisek obchodu a služeb.

Výlety po Gran Canaria

Západní pobřeží Gran Canaria lemují
vysoké útesy.
Autor: Santi Martin

Ostrov Gran Canaria je tak rozmanitý, že by vám na každý den dovolené, pokud byste se ji rozhodli strávit aktivně poznáváním přírody a místní kultury, vystačil jeden zajímavý výlet, vždy s něčím novým, co jste ještě neviděli. Jestliže chcete stihnout co nejvíce, vypůjčte si vůz a projeďte si celé území, zastavte se, kde se vám jen zlíbí a nasávejte jedinečnou kanárskou atmosféru. Ty, které ale spíše lákají nepoznaná zákoutí divoké přírody, kaňony, pouštní duny a pralesy, nechť raději vyrazí po svých. Jen tak cestou narazíte na rozkošné vesničky s původními obyvateli, kteří se stále živí převážně zemědělstvím a žijí v naprosto poklidném, ničím nerušeném tempu.

Pravý střed ostrova Gran Canaria je častým cílem turistických výletů a je označen mohutným, ručně rytým monumentem s Ježíšem Kristem na kříži na jeho špici. V okolí je vybudována řada restaurací a samozřejmě nechybí obchůdky se suvenýry. Děti se mohou svézt na oslících a dospělí pokochat výhledem do nádherné kopcovité krajiny pokryté zeleným kobercem lesů. Odtud můžete sestoupit až do vesničky Tejeda, která poskytuje pohled do horské scenérie z jiného úhlu. V místě si také můžete pohlédnout řadu archeologických nálezů, jeskyní a skalních maleb.

80 metrů vysoká skála Roque Nublo
Autor: orlandoaleman

Dojít můžete až k Roque Nublo, prazvláštnímu skalnímu útvaru, který vytvarovala eroze a který je považován za posvátné místo. Tyčí se na vrcholku hory, a když je chmurnější počasí a celá tato nádhera se ještě zahalí do závoje z mraků a mlhy, je opravdu na co se dívat a hlavně co fotografovat.

Jestliže dáváte přednost aktivitám, které nabízejí města a jiná obydlená území, zajeďte třeba do Puerto de Mogán, přístavu, jenž je někdy přezdíván „malé Benátky“. Toto přízvisko si vysloužilo především díky kanálům, které městečkem vedou a které společně s malými můstky a klenbami připomínají slavné italské město. Pořádají se tu pravidelné trhy a nechybí ani pěkná pláž k odpolednímu odpočinku.

Žádný z návštěvníků ostrova Gran Canaria by si neměl nechat ujít největší a nejoblíbenější turistický resort Maspalomas. Zejména jestli cestujete s dětmi, rozhodně je vezměte do krásného aquaparku Aqualand Maspalomas s velkým množstvím nejrůznějších vodních atrakcí. Za vidění stojí pravé pouštní duny a vůbec celé malebné pobřeží, kde se do výšky pyšně tyčí vysoký maják Faro de Maspalomas z konce 19.století.  

O množství pláží a naprostém turistickém komfortu není snad ani potřeba se zmiňovat. A kdybyste se přece jen začali nudit, čeká na vás třeba zábavní park Holiday World, westernové městečko Sioux City nebo malé zoo Palmitos Parque.

Přesná poloha

Ostrov Gran Canaria se nachází asi 200 kilometrů od severozápadního pobřeží Afriky proti břehům Maroka. Zeměpisná šířka (N28.00) je přibližně stejná, jako má známé letovisko Sharm El Sheik v destinaci Egypt.